Önfejlődés

PARA módszer

A PARA módszer egy hatékony digitális rendszerezési megközelítés, amely segít strukturálni és rendezni a jegyzeteidet, emailjeid, mappáidat, hogy könnyebben kezelhetőek legyenek.

A "PARA" négy fő kategóriát jelöl, amelyeket figyelembe kell venni rendszerezés során: Projektek, Területek, Források és Archívumok.

Projektek (Projects)

Azon projektekkel foglalkozik, amelyeket jelenleg végzel vagy tervezel végrehajtani. Ezek lehetnek munkahelyi projektek, személyes célok, vagy bármilyen más nagyobb feladatok, amelyeket idővel és energia befektetéssel kell elvégezned.

Munkaprojekt: Például egy prezentáció elkészítése a következő hétre.
Személyes célkitűzés: Például egy fitneszprogram elkezdése és követése.
Utazási tervezés: Például egy nyári vakáció szervezése, beleértve a repülőjegyek foglalását, szállások keresését és látnivalók tervezését.

Területek (Areas)

Az életed különböző területeivel foglalkozik, például a munka, a család, az egészség, a tanulás stb. Minden területen belül lehetnek saját projektek vagy célkitűzések, és ezek a területek segítenek áttekinteni, hogy melyek azok a fontos területek, amelyeken dolgozol.

Munka: Itt tartalmazhatod a munkahelyi feladatokkal, projektekkel és találkozókkal kapcsolatos jegyzeteket.
Személyes fejlődés: Ide sorolhatod például az olvasási listákat, tanulási jegyzeteket, célkitűzéseket a személyes fejlődés terén.
Egészség és wellness: Ez lehet az egészséges életmóddal, edzéstervekkel, étkezési jegyzetekkel kapcsolatos terület.

Források (Resources)

Azokat az eszközöket, információkat vagy segédanyagokat tartalmazza, amelyek segíthetik a projektek vagy területek előrehaladását. Ide tartoznak például könyvek, weboldalak, szoftverek vagy más olyan források, amelyekből információt vagy inspirációt nyerhetsz.

Könyvek: Jegyzetek arról, hogy mely könyveket olvastad, melyekből szeretnél idézeteket vagy információkat feljegyezni.
Webhelyek és cikkek: Jegyzetek olyan webhelyekről, blogokról vagy cikkekről, amelyeket rendszeresen olvasol vagy hivatkozol.

Archívumok (Archives)

Azokat az információkat vagy anyagokat foglalja magában, amelyek már nem aktuálisak vagy rendszeresen használatosak, de még mindig fontosak lehetnek megtartani. Ide tartoznak például régi projekt dokumentumok, archivált e-mailek vagy más olyan tartalmak, amelyeket még mindig meg kell őrizni, de nem részei a mindennapi tevékenységednek.

Régi projektek: Jegyzetek olyan projektekről, amelyek már befejeződtek vagy már nem aktuálisak, de még fontos dokumentálni azokat.
Régi kutatások: Jegyzetek olyan kutatásokról vagy információkról, amelyeket már nem rendszeresen használsz, de még mindig fontos megtartani és hozzáférhetővé tenni szükség esetén.
Belső küzdelmek
Előző
Akaraterő
Következő